שיר הלל לנשים הסורגות


כשעלתה בי תשוקה לסריגת מנדלות, הרגשתי שהמנדלות האלו הינן אנרגטיות.

מה שאנו נוהגות לצייר, ליצור קווים, צורות ולשלב צבעים, נעשה גם בסריגה.

ככל שאני לומדת יותר סוגים של תכים אני מתפעלת מהיצירתיות של אמהותינו הקדומות.

בתוך מלאכה שלכאורה נראית כה פשוטה, אני מגלה עושר ודמיון מופלאים.

כשאני סורגת במסרגה אחת בסגנון קרושה, אני מדמיינת את האימהות הקדומות יושבות באוהל או בחצר וממציאות בכל פעם שילוב חדש של החוטים.

כיוון שהתרבות שלנו במשך אלפי שנים היא תרבות בה נשים עסקו במלאכות הבית ובגידול הילדים, הן אלו שמצאו פנאי לסרוג. אני משערת שבתחילה הן עשו זאת למטרות מעשיות מיידיות, כמו יצירת בגד או כיסוי לחימום או הקמת מחסה.

במשך הזמן מישהי גילתה שאפשר ליצור תך חדש שיוצר צורה של פרח, של עלה וכדומה. ואז האחרות ביקשו ממנה ללמד אותן. כל אחת התאמנה והנה עוד מישהי יצרה תך שהוא שילוב חדש ומרהיב של החוט בחוט הקודם ושל חיבור צבעים רענן.

ההמצאות הצטברו ועכשיו אם תיכנסו ליוטיוב תוכלו למצוא שפע של הדרכות של צורות מרהיבות של סריגת קרושה.

ראיתי שמישהי יצרה תבנית מרהיבה של מנדלת קרושה ומישהי אחרת ביקשה ממנה רשות ללמד את התהליך בסרטון. מחמם את הלב.

אני מצדיעה כאן לנשים הקדומות, שהפנו את כוחות היצירה שלהן לסריגה, ולנשים שהמשיכו ליצור ושהעבירו מידע זה מאז ועד היום.

לצערי הביטוי "סבתא סורגת" הינו ביטוי שיש בו מן הזלזול - מה כבר יש לסבתא לעשות? לסרוג… ואז היצירה שלה הינה פחותת ערך, כי היא עושה זאת בלית ברירה - לכאורה.

אני נותנת כבוד למי שסורגת. אני מודעת לכך שמשום במשך דורות לא אפשרו לרוב הנשים ליצור בתחומים אחרים כמו - אדריכלות, בניית גשרים, ייצור מכוניות וכדומה, נאלצו הן להפנות את היצירתיות שלהן לעבודות הבית. וכן, גם הבישול והאפייה כלולים בתחומים אלו. אולי היום יש שפים גברים המתהדרים בידע שלהם, אבל תדעו לכן, שאת המתכונים הכי טעימים יצרו במשך הדורות - הנשים. אחת יצרה ולימדה את השנייה. אמהות לימדו את הבנות. נשים את חברותיהן ואת שכנותיהן.

בחזרה לנושא הסריגה - יש כאן שיר הלל ליצירתיות של הנשים. הן לא בנו בתים ולא הקימו גשרים, אבל עשו את מה שהן עושות בצורה נפלאה!

ככל שאני לומדת יותר סוגי תבניות וסוגי תכים בסריגת קרושה - אני נפעמת מהיצירתיות של הנשים שהיא לא מהיום אלא מדורי דורות של עשייה. כן, פגשתי ביוטיוב גם גבר סורג העושה זאת באהבה ובמיומנות רבה, אבל התחום שייך לנשים. נשים שהשקיעו בכך יצירתיות ואנרגיה מופלאה.

תודה על הידע הקסום הזה המגיע לי מהיוטיוב, הפינטרסט ובכלל מהאינטרנט.


176 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול